Április 19-én a jelenlegi kormányzati tervek szerin nyitnak az általános iskolák. Sok szülő tanácstalan, ezért összegyűjtöttük a legfontosabb kérdéseket:
1. „Ha nem szeretném, hogy a gyermekem járjon iskolába, ki igazolhatja a távolmaradást?” (Röviden: a szülő.)
2. „Ha úgy döntök, hogy a gyermekem vegyen részt a jelenléti oktatásban, akkor szükséges-e orvosi igazolás arról, hogy egészséges?” (Röviden: nem.)
Arról, hogy az iskolanyitás mely járványügyi paraméterek mellett javasolt és milyen eszközökkel tud az iskola védekezni a vírus terjedésével szemben, itt írtunk részletesen.
Ki igazolja a távolmaradást?
Egyre nagyobb számban keresik a szülők a házi gyermekorvost, hogy adjunk orvosi igazolást annak érdekében, hogy a gyermeknek ne kelljen iskolába mennie.
Szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy ilyen jellegű orvosi dokumentumra nincs szükség. Írásban kérvényezzék az intézményvezetőtől, aki engedélyezni fogja és igazoltnak tekinti a hiányzást! A távolmaradást tehát a szülő igazolja.
Erre járványtól függetlenül a 20/2012 (VIII.31) EMMI rendelet 51§ 2 (c) pontja ad lehetőséget, amelynek értelmében a hiányzás igazoltnak tekinthető, ha alapos indok van rá. Márpedig a jelenlegi járványügyi helyzet alapos indok, ezt a híradásokban a hatóságok is megerősítették.
A távolmaradás szabályai
- A kérelmet a szülő egyszerre maximum 2 hetes időtartamra tudja benyújtani.
- A tananyag követése a tanuló és a szülő felelőssége.
- A tanulót kötelezhetik, hogy az érintett időszakban kiadott feladatokat a megadott határidőkig elkészítse.
- Ha a tanulónak egy tanítási évben az igazolt és igazolatlan mulasztása együttesen meghaladja a 250 tanítási órát, vagy egy adott tantárgyból az összes tanítási óra 30%-át és a szaktanár szerint nem értékelhető a teljesítménye, akkor a tantestület a tanulót osztályozóvizsga letételére kötelezheti.
Szükséges-e “egészséges” igazolás az iskolához?
Szeretnénk felhívni a figyelmet arra is, hogy „egészséges, közösségbe mehet” igazolásra sincs szükség a jelenléti oktatás újraindításakor.
A jelenlegi szabályozás továbbra is csak betegség esetén történő mulasztásra írja elő az orvosi igazolás szükségességét. Egészséges gyerekről orvosi igazolást az iskola nem követelhet meg. A szülő nyilatkozhat arról, hogy a gyermeket egészségesnek tartja.
-
1 Túlélni a pándémiát – nőgyógyászati daganatos betegként
-
2 Mikor nem kell maszkot hordani oltott személyeknek?
-
3 Miért nincs még olyan, hogy „legjobb” COVID-19 oltás?
-
4 „Kétszeresen mutáns” indiai variáns
-
5 Gyermekek és COVID – mik a tényleges kockázatok?
-
6 Globális trendek az emberiség fejlődésében
-
7 Meggondolták magukat??? Az oltottak vírusterjesztéséről, a védettség szintjeinek értelmezéseiről, a ritka mellékhatásokról, a szőrös malacokról
-
8 Antivirális és gyulladásellenes kezelési lehetőségek COVID–19-ben
-
9 Gyermekkori koronavírus-fertőzést követő sokszervi gyulladás diagnosztikája és kezelése
-
10 Mikor menjünk kórházba?